Sprijin în Parlament pentru viitorul Spital Municipal de Urgență

Primarul municipiului Ploiești, Andrei Volosevici,  i-a invitat miercuri după-amiază pe  parlamentarii prahoveni la sediul Primăriei pentru a purta discuţii pe tema viitorului Spital Municipal de Urgenţă. Potrivit edilului șef al orașului, acesta speră ca împreună cu reprezentanții Prahovei în legislativul României să  găsească noi potenţiale surse de finanţare, în afară de cea venită de la Banca Mondială. Totodată, Volosevici a punctat și faptul că va avea nevoie de sprijinul parlamentarilor în cazul în care ar fi nevoie să fie deblocate  anumite impedimente legislative care ar putea să apară pe parcurs, dar și pentru a facilita dialogului cu autorităţile centrale.

Sprijin în Parlament pentru viitorul Spital Municipal de Urgență

Primarul municipiului Ploiești, Andrei Volosevici,  i-a invitat miercuri după-amiază pe  parlamentarii prahoveni la sediul Primăriei pentru a purta discuţii pe tema viitorului Spital Municipal de Urgenţă. Potrivit edilului șef al orașului, acesta speră ca împreună cu reprezentanții Prahovei în legislativul României să  găsească noi potenţiale surse de finanţare, în afară de cea venită de la Banca Mondială. Totodată, Volosevici a punctat și faptul că va avea nevoie de sprijinul parlamentarilor în cazul în care ar fi nevoie să fie deblocate  anumite impedimente legislative care ar putea să apară pe parcurs, dar și pentru a facilita dialogului cu autorităţile centrale.

 Primarul Municipiului Ploiești, Andrei Liviu Volosevici, a invitat, miercuri după-amiază, parlamentarii prahoveni la o rundă de discuții despre proiectul municipalității privind construirea noului Spital Municipal de Urgență Ploiești.

 Reuniunea a avut loc la sediul administrației publice locale, iar la aceasta au participat  senatorii Roberta Anastase, Laura Fulgeanu-Moagher şi Alexandru Nazare şi deputaţii Simona-Maya Teodoroiu, George Ionescu și Adrian-George Axinia.

Edilul șef al municipiului nostru și echipa de lucru desemnată pentru acest proiect au prezentat parlamentarilor prahoveni importanța viitorului spital de municipal de urgență pentru ploieșteni. Totodată, au fost expuse și o serie de detalii tehnice legate de proiectul construirii noului spital, precum și concluziile principale ale întâlnirii oficiale cu reprezentanții Băncii Mondiale, eveniment care a avut loc săptămâna trecută.

"Muncim, dăm drumul la treabă, avem şi ajutorul dânşilor, îi informăm cu ce facem, ca să vedem unde ne împiedicăm sau unde putem să despiedicăm nişte lucruri. Asta este logica, rămânem în contact, vom face informări de fiecare dată în acest sens", a afirmat primarul Andrei Volosevici, la finalul discuţiilor cu parlamentarii de Prahova.

Primarul Municipiului Ploiești, Andrei Liviu Volosevici, a argumentat importanța implicării tuturor factorilor decizionali, implicit a parlamentarilor prahoveni, în promovarea și susținerea acestui proiect amplu, atât de necesar comunității ploieștene, o investiție majoră, care ar îmbunătăți și diversifica serviciile medicale atât pentru copii, cât și pentru adulți, viitorul spital de urgență pentru ploieșteni urmând să redefinească infrastructura actuală de sănătate a Ploieștiului.

"Împreună cu dânşii, la invitaţia mea, sper că vom primi o vizită a ministrului Sănătăţii. E clar că şi parlamentarii au un cuvânt de spus în acest sens, pe lângă invitaţia pe care o voi lansa. De fapt sunt trei ministere care vor primi invitaţii, Ministerul Dezvoltării, Ministerului Sănătăţii şi Ministerul Finanţelor. Parteneriatul public-privat pe care vrem să-l facem ţine, la un moment dat, de un punct de vedere de la Ministerul Finanţelor. Nu în ultimul rând, trecerea la 450 de paturi în loc de 406 înseamnă o schemă care trebuie aprobată de Ministerul Sănătăţii. Şi - de ce nu? - să discutăm şi despre alte obiective pe care le avem. Noi derulăm un proiect important, tot pe sănătate. Mă refer la buncărul de radioterapie şi ajutorul pe care sunt convins că îl vom lua pentru dotare", a completat primarul.

Viitorul Spital Municipal de Urgență va fi construit în zona de Sud a orașului nostru și va fi compus din cele două unități sanitare de profil aflate, în prezent, în administrarea autorității publice locale, respectiv Spitalul de Pediatrie și Spitalul Municipal Ploiești. Pentru a deveni Spital de Urgență, actuala structură a celor două unități medicale va fi modificată, urmând a se regăsi mai multe specialități, la standarde moderne, în viitorul spital.

Urmăreşte pagina de Facebook „Ploiesti TV” !

CITEȘTE ȘI:

Anchetele epidemiologice, o problemă rezolvată în Prahova

Sprijin în Parlament pentru viitorul Spital Municipal de Urgență
Watch the video

 Primarul Municipiului Ploiești, Andrei Liviu Volosevici, a invitat, miercuri după-amiază, parlamentarii prahoveni la o rundă de discuții despre proiectul municipalității privind construirea noului Spital Municipal de Urgență Ploiești.

 Reuniunea a avut loc la sediul administrației publice locale, iar la aceasta au participat  senatorii Roberta Anastase, Laura Fulgeanu-Moagher şi Alexandru Nazare şi deputaţii Simona-Maya Teodoroiu, George Ionescu și Adrian-George Axinia.

Edilul șef al municipiului nostru și echipa de lucru desemnată pentru acest proiect au prezentat parlamentarilor prahoveni importanța viitorului spital de municipal de urgență pentru ploieșteni. Totodată, au fost expuse și o serie de detalii tehnice legate de proiectul construirii noului spital, precum și concluziile principale ale întâlnirii oficiale cu reprezentanții Băncii Mondiale, eveniment care a avut loc săptămâna trecută.

"Muncim, dăm drumul la treabă, avem şi ajutorul dânşilor, îi informăm cu ce facem, ca să vedem unde ne împiedicăm sau unde putem să despiedicăm nişte lucruri. Asta este logica, rămânem în contact, vom face informări de fiecare dată în acest sens", a afirmat primarul Andrei Volosevici, la finalul discuţiilor cu parlamentarii de Prahova.

Primarul Municipiului Ploiești, Andrei Liviu Volosevici, a argumentat importanța implicării tuturor factorilor decizionali, implicit a parlamentarilor prahoveni, în promovarea și susținerea acestui proiect amplu, atât de necesar comunității ploieștene, o investiție majoră, care ar îmbunătăți și diversifica serviciile medicale atât pentru copii, cât și pentru adulți, viitorul spital de urgență pentru ploieșteni urmând să redefinească infrastructura actuală de sănătate a Ploieștiului.

"Împreună cu dânşii, la invitaţia mea, sper că vom primi o vizită a ministrului Sănătăţii. E clar că şi parlamentarii au un cuvânt de spus în acest sens, pe lângă invitaţia pe care o voi lansa. De fapt sunt trei ministere care vor primi invitaţii, Ministerul Dezvoltării, Ministerului Sănătăţii şi Ministerul Finanţelor. Parteneriatul public-privat pe care vrem să-l facem ţine, la un moment dat, de un punct de vedere de la Ministerul Finanţelor. Nu în ultimul rând, trecerea la 450 de paturi în loc de 406 înseamnă o schemă care trebuie aprobată de Ministerul Sănătăţii. Şi - de ce nu? - să discutăm şi despre alte obiective pe care le avem. Noi derulăm un proiect important, tot pe sănătate. Mă refer la buncărul de radioterapie şi ajutorul pe care sunt convins că îl vom lua pentru dotare", a completat primarul.

Viitorul Spital Municipal de Urgență va fi construit în zona de Sud a orașului nostru și va fi compus din cele două unități sanitare de profil aflate, în prezent, în administrarea autorității publice locale, respectiv Spitalul de Pediatrie și Spitalul Municipal Ploiești. Pentru a deveni Spital de Urgență, actuala structură a celor două unități medicale va fi modificată, urmând a se regăsi mai multe specialități, la standarde moderne, în viitorul spital.

Urmăreşte pagina de Facebook „Ploiesti TV” !

CITEȘTE ȘI:

Anchetele epidemiologice, o problemă rezolvată în Prahova