Apple va permite accesul la plăți prin iPhone începând cu iOS 18.1

2 Min Read

Dezvoltatorii terți vor putea utiliza NFC-ul iPhone-urilor pentru plăți și alte funcții odată cu lansarea iOS 18.1, programată pentru sfârșitul anului/ Apple a anunțat că, începând cu iOS 18.1, va oferi acces la o serie de API-uri care vor permite dezvoltatorilor să integreze conexiunea NFC în aplicațiile lor!

Această schimbare înseamnă că nu doar Apple, ci și dezvoltatorii terți vor putea oferi aplicații pentru plăți contactless. Orice aplicație poate fi setată ca implicită, putând fi accesată prin apăsarea de două ori a butonului Power.

Până acum, Apple Pay era singura soluție disponibilă pe iPhone pentru plăți contactless, activată prin apăsarea rapidă de două ori a butonului Power.

În afară de plățile contactless, accesul la NFC va deschide calea pentru o gamă largă de aplicații, inclusiv bilete și documente digitale, precum și chei digitale pentru case, mașini și camere de hotel.

Apple va implementa această modificare nu doar în Uniunea Europeană, unde este obligată de legislația comunitară pentru piețele digitale, ci și în Australia, Brazilia, Canada, Japonia, Noua Zeelandă, Marea Britanie și Statele Unite.

Interesant este că aceste țări sunt cele în care Apple a fost supusă celor mai mari presiuni pentru a deschide mai mult sistemele de operare ale produselor sale.

TAGGED:
Share This Article