Caniculă și disconfort termic accentuat în aproape toată țara. ANM anunță val de căldură persistent până la începutul lunii iulie
România intră sub influența unui val de căldură care se va extinde și intensifica în perioada 25-29 iunie, potrivit unei informări emise de Administrația Națională de Meteorologie. Temperaturile vor atinge valori de până la 39 de grade Celsius, iar disconfortul termic va deveni tot mai accentuat în majoritatea regiunilor țării.
Meteorologii avertizează că vineri canicula va afecta vestul și nord-vestul țării, sâmbătă se va extinde și în centrul și sudul României, iar duminică va cuprinde întreg teritoriul. Indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități în zonele de câmpie și, ulterior, și în cele de deal.
Pe parcursul intervalului, temperaturile maxime vor fi cuprinse, în general, între 30 și 39 de grade Celsius, cele mai ridicate valori fiind prognozate în Câmpia de Vest. De asemenea, nopțile de sâmbătă spre duminică și de duminică spre luni vor fi tropicale în numeroase regiuni, cu minime între 14 și 25 de grade.

Pentru ziua de 25 iunie, ANM a emis un Cod Galben de temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic pentru cea mai mare parte a țării. Temperaturile vor ajunge la 35 de grade, iar în vest și nord-vest, izolat, va fi caniculă.
Vineri, 26 iunie, avertizarea Cod Galben va fi extinsă la nivel național, în timp ce pentru județele Timiș, Arad, Bihor, Satu Mare, Maramureș, Sălaj, Cluj, Alba, Hunedoara, Bistrița-Năsăud și Mureș a fost emis un Cod Portocaliu de caniculă și disconfort termic accentuat. În aceste zone, maximele vor ajunge la 37 de grade Celsius, iar indicele ITU va depăși pragul critic.
Meteorologii atrag atenția că valul de căldură nu se va încheia la finalul săptămânii, fiind așteptat să persiste și în primele zile ale lunii iulie.
Mai multe știri pe Ploiești TV.
Ne găsești pe pagina de Facebook Ploiești TV
