Un consilier de la Garda Forestieră Suceava a fost reținut, iar alți patru angajați au fost plasați sub control judiciar, fiind acuzați că ar fi pretins și primit bani și bunuri de la agenți economici din domeniu și de la alți funcționari silvici, în schimbul protecției sau al neaplicării sancțiunilor/ Sumele primite de aceștia variau între 300 și 5.000 de lei!
Procurorii Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul Teritorial Suceava au inițiat acțiunea penală și l-au reținut pe Mihai Ionel Popovici, consilier în cadrul Gărzii Forestiere Suceava, pentru luare de mită în formă continuată.
În același dosar, au fost plasați sub control judiciar pentru 60 de zile și alți inculpați: Sorin Cezar Țăpuleasca (consilier superior), Florentin Doru Cucu și Dimitrie Chira (ambii consilieri superiori), și Dănuț Adrian Pavel, tot consilier superior.
Conform procurorilor, între martie și octombrie 2024, primii patru inculpați ar fi pretins și primit sume de bani de la agenți economici din domeniul forestier și de la funcționari silvici, pentru a nu aplica sancțiuni legale pentru abaterile acestora. În cazul lui Dănuț Adrian Pavel, acuzațiile se referă la perioada octombrie – noiembrie 2022.
Banii sau bunurile cerute cu titlu de mită erau solicitate pentru a evita măsurile legale împotriva agenților economici, precum anularea avizelor emise necorespunzător sau soluționarea favorabilă și rapidă a cererilor care intrau în competența Gărzii Forestiere Suceava.
Mihai Ionel Popovici va fi prezentat Tribunalului Suceava cu propunerea de arestare preventivă pentru 30 de zile, iar ceilalți patru inculpați se află sub control judiciar pentru 60 de zile. Inculpații au fost informați că, în caz de încălcare a obligațiilor, măsura controlului judiciar poate fi înlocuită cu arestul la domiciliu sau arestarea preventivă.
De asemenea, se desfășoară acte de urmărire penală și față de alte persoane.
