2.000 de misiuni într-o singură zi: salvatorii au avut una dintre cele mai solicitante intervenții ale anului

2 Min Read
Foto: smlive.ro

Peste 2.000 de intervenții într-o singură zi: salvatorii au acordat ajutor medical, au stins incendii și au intervenit în urma fenomenelor meteo severe

Pompierii militari au avut, ieri, una dintre cele mai solicitante zile din acest an, gestionând nu mai puțin de 2.005 misiuni la nivel național. Intervențiile au vizat acordarea primului ajutor, stingerea incendiilor, operațiuni de salvare și limitarea efectelor produse de fenomenele meteorologice periculoase.

Cea mai mare parte a activității a fost desfășurată de echipajele SMURD, care au intervenit în 1.527 de cazuri medicale de urgență. În urma acestor misiuni, peste 1.550 de persoane au primit asistență medicală.

Tot ieri, pompierii au intervenit pentru lichidarea a 76 de incendii izbucnite în diferite zone ale țării, reușind să împiedice propagarea flăcărilor către locuințe și alte obiective și să reducă pagubele materiale.

Pe lângă acestea, salvatorii au desfășurat peste 400 de alte misiuni, inclusiv pentru înlăturarea efectelor fenomenelor hidrometeorologice, descarcerarea victimelor accidentelor rutiere și gestionarea unor situații care puteau pune în pericol vieți omenești și bunuri.

Datorită intervențiilor desfășurate în ultimele 24 de ore, 16 persoane aflate în situații critice au fost salvate.

Fenomenele meteorologice severe au produs efecte în 21 de localități din opt județe – Caraș-Severin, Covasna, Dolj, Hunedoara, Olt, Sibiu, Sălaj și Timiș. Echipajele au intervenit pentru evacuarea apei din 28 de locuințe, 23 de curți și 78 de beciuri și subsoluri, precum și pentru îndepărtarea a 25 de copaci căzuți. În urma acestor incidente au fost avariate 13 autoturisme.

În ceea ce privește avertizarea populației, în cursul zilei de ieri au fost transmise 52 de mesaje RO-Alert. Dintre acestea, 18 au vizat prezența unor animale periculoase, iar 34 au avertizat asupra fenomenelor meteorologice periculoase.

Autoritățile reamintesc cetățenilor importanța măsurilor de prevenție și recomandă informarea din surse oficiale pentru a ști cum trebuie să reacționeze în situații de urgență.

Mai multe știri pe Ploiești TV.

Ne găsești pe pagina de Facebook Ploiești TV

Share This Article